Jakie okucia do drzwi wybrać?

Jakie okucia do drzwi wybrać?

Podstawową zasadą, którą pozwala dobrać dobre okucia do drzwi, jest trzymanie się tego, z jakiego materiału wykonane są drzwi, które się posiada i do czego będą przeznaczone. To bardzo istotne, gdyż w każdym rodzaju drzwi warto zastosować nieco inne rozwiązania, zwracając uwagę na zupełnie inne cechy użytkowe czy techniczne.


OKUCIA DO DRZWI http://www.agas.pl/ SZKLANYCH

Zazwyczaj wyróżnia je przede wszystkim konstrukcją, gdyż musi ona uwzględniać zabezpieczenie przed przekazywaniem dużych sił w kierunku samego skrzydła ze strony okucia. Można zatem zastosować specjalistyczne wkładki amortyzujące, wykonane z gumy, których celem jest rozproszenie przekazywanej energii. Istnieje również zastosować zupełnie inną konstrukcję okucia, która sama w sobie sprzyja temu procesowi. W tym przypadku bardzo ważne jest to, by okucia do drzwi szklanych nie osłabiały konstrukcji skrzydła - ich montaż zatem odbywa się zewnętrznie na powierzchni szklanej. Ta cecha użytkowa decyduje również o estetyce całego rozwiązania. Do tego rodzaju drzwi stosuje się również zupełnie inne klamki, zamki czy zawiasy.


OKUCIA DO DRZWI DREWNIANYCH

W przypadku drzwi drewnianych, w zasadzie wszystko może się zdarzyć. Zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie, jest to bardzo zróżnicowana kategoria. Drzwi drewniane zazwyczaj cechuje spora masa. Bardzo rzadko stosuje się więc w nich elektrozaczepy, jednak czysto teoretycznie można. Okucia do drzwi drewnianych mogą być przygotowane niemal ze wszystkich dostępnych materiałów: stali, mosiądzu, brązu, aluminium oraz stopów, tworzyw i wielomateriałów. Wszystko zależne jest od zastosować oraz lokalizacji danych drzwi i okuć.


OKUCIA DO DRZWI BALKONOWYCH

Balkonowe drzwi zazwyczaj posiadają system zintegrowanych zawiasów, do których stosuje się tylko właściwy rodzaj zaczepów i czasem także zamków do drzwi balkonowych, które najczęściej umieszczane są w klamce. Materiały okucia do drzwi balkonowych dobiera się pod kątem materiału przeważającego w samym skrzydle drzwiowym. Warto podkreślić, że okucia do drzwi balkonowych są bardzo rzadko zmieniane.


OKUCIA DO DRZWI PRZESUWNYCH

Drzwi przesuwne są bardzo specyficzne i posiadają typową konstrukcję, co można dostrzec także w samych okuciach. Nie funkcjonują w nich klasyczne zawiasy, często także zupełnie inaczej wyglądają klamki. Dodatkowe okucia do drzwi przesuwnych to m.in. wzmocnienia i wózki na rolkach. Często stosuje się także zaczepy lub elektrozaczepy.


OKUCIA DO DRZWI PRZESUWNYCH SZKLANYCH

To bardzo rzadko występujący rodzaj drzwi, który wymaga bardzo profesjonalnego rozwiązania, jeśli chodzi o okucia. Muszą być nie tylko estetyczne, trwałe oraz przede wszystkim bezpieczne dla wykorzystanego w drzwiach szkła, ale także spełniać swoje funkcje. Niewielu producentów decyduje się na produkcję okuć do drzwi przesuwnych szklanych, więc należy liczyć się z dość dużymi kosztami.


OKUCIA DO DRZWI ŁAMANYCH

Wybór prawidłowego okucia do drzwi łamanych uzależniony jest modelu. Choć drzwi same w sobie są bardzo prostej konstrukcji, to czasami potrzeba do nich specjalnych zawiasów do łamania skrzydeł czy dodatkowych prowadnic lub klamek. Ważne są nie tylko materiały wykonania, ale przede wszystkich jakość i sposób ich wykończenia.